Masal Terapisti Nedir?

Masal terapisti, çocukların karakter ve zihinsel gelişimlerinde olumlu katkılar sağlayan kişilerdir. Masal terapisi ile çocukların veya yetişkinlerin masalların metafor ve sembol gücü ile duygusal anlamda ciddi bir gelişme kaydetmeleri ve zihinsel olarak rahatlamaları sağlanır. Masal terapisti tarafından verilecek eğitimler sonunda bireylerin öz farkındalıkları artarak kedini ifade etme yetenekleri ve özgüvenleri de gelişmektedir.

Çeşitli ruhsal sorunların ve problemlerin çözümünde de masalların gücünden yararlanmak mümkündür. Masal terapisi teknikleri konusunda uzman ve deneyim sahibi kişiler, bu alanda verilen kurumsal eğitimleri tamamlayarak kurs sonunda alacakları sertifikalar ile bu alanda profesyonel danışmanlık hizmetleri verebilmektedir. Çocuk veya yetişkinlerin kendilerini ifade etmelerinde ve yaratıcılıklarının gelişmesinde bu teknikler önemli bir yer tutmaktadır.  

Masal Terapisti Kimler Olabilir?

Masal terapisti olmak için temelde herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Masal terapisine ilgi duyan herkes sertifika programlarına katılabilmektedir. Ancak profesyonel mesleği gereği hali hazırda çocuklar ya da yetişkinler ile çalışan, psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmeti sunan kişiler için bu eğitimler çok daha önemlidir. Masal terapisti iş ilanları genelde bu tür sertifikaların yan gereklilik olduğu uzmanlık alanlarını belirtmektedir.

Yaygın olarak 3 – 13 yaş arasında çocuklarla çalışan ve zaman zaman yetişkinlerle de çalışılan bu eğitimler kapsamında kişilerin kendini daha iyi hissetmeleri ve duygusal, zihinsel açıdan gelişimlerinin desteklenmesi hedeflenmektedir. Masal terapisti olmak isteyenler sertifika programlarına katılarak uzmanlık kazanmaları mümkündür.