Masal terapisi çocuk ve yetişkinler için iyileştirici bir amaçla kullanılmaktadır. Masal terapisi; çeşitli psikolojik tekniklerin işlevinin yetersiz kaldığı yerlerde destek amaçlı kullanılmaktadır. Olaylar ve karşılıklı ilişkiler felsefesi alanıyla alakalıdır.

Masal terapisi; eğitim, davranış düzeltme, yetiştirme ve karakter gelişimi gibi problem kaynaklarını tespit edebilmek için masalları ve içeriklerini kullanmakta olan bir psikoloji yönüdür.

Çocukların biz yetişkinler gibi kendilerini ifade edebilmeleri oldukça zordur. Masal terapisi sayesinde çocuklar kelimeleri kullanmak yerine, masal kahramanları ya da olaylarından faydalanarak kendilerini ifade etmektedirler.

Günlük yaşamda baş etmekte zorlandığı olumsuz davranış ve sorunları değiştirebilmeyi öğrenmektedir. 

Masal Terapisti Kimdir? 

Masal Terapisti; 3-13 yaş aralığında yer alan çocuklar ile genellikle karmaşık yaşam örgülerini ve psikolojik sıkıntı yaşayan çocuklarla çalışmaktadırlar.

Masal terapisti çocuklara iç görü kazanmasına yardımcı olarak içsel çatışmaların azalmasına ve duygusal kökenli okuma yazma zorlukları ile baş etmeye yardımcı olmaktadır. 

Masal Terapistinin Amacı Nedir? 

Masal terapisi yalnızca masal okumadan ibaret değildir. Masal terapisinin esas amacı çocuğun kendini iyi hissetmesini sağlamaktır.

Masal terapisi içinde yer alan çeşitli teknikler ile çocuk ve yetişkinlerin duygularının tercümesi öğrenilmektedir. Masal terapisi sayesinde empati duygusu gelişerek başkalarının düşüncelerine saygı duyulması öğrenilmektedir.

Masal terapisi ile yeni sosyal yetenekler ve aile içi etkileşimin geliştirilmesi öğrenilmektedir. Masal terapisi sayesinde bireylerin kendine olan saygısı ve özgüveni gelişerek yeteneklerinin anlaması sağlanmaktadır. 

Masal Terapisinin Faydaları Nelerdir? 

Çocuklar hayatları boyunca fiziksel, duygusal ve düşüncesel olarak çok çeşitli sorunlar yaşayabilmektedirler. Masal terapisi çocuklara hayatları boyunca karşılaşacakları sorunları aşmayı sağlayabilecek olan bir eğitim modeli olarak tanımlanmaktadır.

Masal terapisi, çocuklara masal okumaktan ibaret değildir. Masal terapisi çocuklara fayda amacı bulunan çocuklara sağlayacağı faydayı masal kahramanları ve olaylar ile gerçekleştirilen bir çeşit terapidir.

Masal terapisinde kullanılan masallar gelişigüzel seçilmemektedir. Masallar çocukların ruh dünyalarına inmeyi amaçlayan sağlıklı altyapılara sahip masallardan oluşmaktadır.  Masal terapisinin oyun terapisi ile birlikte uygulanması çok daha etkili sonuçlanmaktadır. 

Masal Terapisi Hangi Çocuklara Fayda Sağlamaktadır? 

 • Aile içi sorun yaşayan kavga içinde yer alan çocuklar,
 • Anne babasının ayrıldığı ya da boşanmasını yaşayan çocuklar,
 • Fiziksel ruhsal ya da cinsel tacize uğramış çocuklar,
 • Evlat edilmiş çocuklar,
 • Sevdiği kişinin ölümü ya da hastalığına şahit olan çocuklar,
 • Aile içi fiziksel ya da ruhsal yönden şiddet gören çocuklar,
 • Kronik hastalıkları olan çocuklar,
 • Disleksi (dikkat eksikliği) tanısı konmuş çocuklarda,
 • Öfke kontrol sorunu yaşamakta olan çocuklar,
 • Ayrılık anksiyetesi yaşamakta olan çocuklarda,
 • Dikkat eksikliği ya da hiperaktivite tanısı konmuş olan çocuklar,
 • Depresyon bulgularına sahip olan çocuklarda masal terapisi uygulanması ile çok çeşitli fayda sağlanması görülmektedir.

Kısaca masal terapisi çocukların yaşamış oldukları çok çeşitli olayların ortaya çıkarılması ve sonuçlarının büyük ölçüde ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilen bir tedavi yöntemidir.

Henüz çocuklukta karşılaşılan sorun ve sıkıntıların ilerleyen zamanda çeşitli duygu durum bozukluklarına dönüşümü olasıdır. Bu durumun önüne geçebilmek adına masal terapisi çocuklara yardımcı olabilen bir yöntemdir.

Gelecekte çocuklarımızın çok daha güçlü, başarılı ve mutlu bireyler olmalarına yardımcı olmak için Time Akademi olarak sizler için özel olarak hazırladığımız eğitimlerimize katılabilir gelecekte daha mutlu bireyler yetiştirilmesine yardımcı olabilirsiniz. Bizimle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.