Beynimiz milyonlarca hücreden oluşarak bioelektrik üretmektedir. Dalga enerjisine çevrilmekte olan bu elektrikler Alfa, Delta, Teta, Beta ve insan ruhu ile bağlantı kurulması durumunda Gama dalgaları üretilmektedir.

Yaşam enerjisi, vücudumuz içinde enerji meridyenleri ile dolaşmaktadır. Hücreler içindeki enerji seviyesi bu kanallar aracılıyla beslenmektedir.

Meridyenler içinde ki enerji blokaja uğraması durumunda bu meridyenlere bağlı şekilde çeşitli organlarda etki göstermektedir.

Düşüncelerimizin negatif olmasının nedeni, yaşadığımız travma, korku, suçluluk, nefret ve kırgınlık olabilmektedir. Bu duygular ilgili meridyenler içinde tıkanıklığa neden olabilmektedir.

Bu duyguların ve travmatik anıların bedenin enerji kanalları içinde tıkanıklığa neden oluşu bedensel acıya ve psikolojik olarak acıya neden olabilmektedir.

EFT; beden içinde ki bazı meridyenlere yapılan vuruş ve olumlamalar eşliğinde tıkanmakta olan enerjinin dağılımını ve dengelenmesini amaçlamaktadır.

Enerji meridyenlerinin dengelenmesi durumunda tıkanıklığa neden olan duygular da beraberinde kaybolmaktadır. EFT için sorunların ne zamandan beri kendini gösterdiği önemli olmamaktadır.

Terapilerde olduğu gibi amaç anıyı tedavi etmek olmadığı için tedavi süreci uzun olmayarak bireylere acı vermemektedir. Kesinlikle ilaç ve iğne tedavisi gerektirmemektedir.

EFT ’nin işe yaraması için bireylerin buna inanmaları gerekmemektedir.

EFT; fobilerden kurtulmak, bağımlılıklara çözüm, fiziksel ağrıların giderilmesi, geçmiş acılardan özgürleşme için kullanılabilmektedir. Herhangi bir yan etkisi olmamakla birlikte her durum için kullanıma uygun bir yöntemdir.

EFT nasıl uygulanmaktadır?

EFT özgünde kendi kendine yardım tekniğidir. EFT yapmayı öğrenmiş olan bireyler hayatları boyunca karşılaşmış oldukları sorunlar karşısında bu tekniği kendilerine uygulayabilmektedirler.

Son derece basit bir yöntem olan EFT ’yi şu şekilde özetleyebiliriz; Bireylerin vücutları içinde bulunan bazı meridyen noktalarına kendi parmaklarıyla hafif şiddetle vuruşlar gerçekleştirmesiyle yapılması işlemidir.

Akupresür denilmekte olan bu yöntem akupunktur içinde yer alan kilit noktalara iğne yerine hafif şiddetli vuruşlar gerçekleştirmesi ile yapılmaktadır. Uyarılmanın iğne yerine parmaklarla yapılması işlemidir.

Bu uyarılma ardından sorun yaratan duyguların bastırılması beklenmektedir.

İlk adımda sorunun şiddeti belirlenmektedir. Örnek vermek gerekirse öfke duygusu üzerine çalışılıyorsa 1-10 arasında bir değerlendirme yapılması gerekmektedir. Buna göre vuruş sonrası ne denli iyileşme sağlanmış olduğunu gözlemleyebiliriz.

Burada yer alan amaç, öfke değerinin 0’a indirilmesidir. Sonrasında olumlu alternatifler yapılabilmektedir. Değerlendirme ardından sorunu tanımlamakta olduğumuz cümleyi belirlemekteyiz.

Kurulum cümlesinin 3 tekrarı ardından vuruş işlemi başlamaktadır. Vuruş noktalarının büyük çoğunlu baş ve el bölgesinde yer almaktadır. Vuruşlar esnasında belirlemiş olduğunuz hatırlatıcı cümle tekrar edilmektedir. Bu cümle kurulum cümlesinden çok daha kısa olmaktadır.

Hatırlatıcı cümlenin tekrarlanmasında yer alan amaç sorun durumundan uzaklaşmamaktır. Sorunun şiddetine göre vuruşlar seri olarak gerçekleştirilerek şiddet düzeyi 0-2 oranına gelince bırakılmaktadır.

EFT uygulama alanları nelerdir?

  • Olumsuz duygular,
  • Ruhsal gelişim,
  • Duygusal travma,
  • Madde bağımlılıkları,
  • İlişki sorunları,
  • Bedensel sorunlar,
  • Performans arttırma gibi alanlar içinde kullanılabilmektedir.

Sonuç olarak EFT hayatın her alanında kullanılabilen hatta bireysel açıdan da fayda sağlayabileceğiniz bir uygulama olup oldukça yarar sağlayabilmektedir. Siz de Time Akademi olarak sizlere hazırladığımız EFT sertifika programına katılarak kendinize, yakınlarınıza ve hatta sizden talep eden kişilere yarar sağlayabilirsiniz.