.

Semih Güneş
İşaret Dili Tercümanı ve Eğitmeni

Uluslararası Geçerli sertifika
Üniversite Onaylı
E-Devletten Görüntülenebilir
25 Modül
120 saat mufredat

İşaret Dili Nedir?

   İşaret dili, işitme engelli vatandaşları aralarında iletişim kurmaları için, el hareketlerini, jest ve mimiklerini kullandıkları görsel bir iletişim dilidir.

Toplumumuzda işitme engellilerinin aralarında kullandığı anlaşma diline işaret dili ismi verilmektedir. İşaret Dili Temel Eğitimi nedir? Sorusu da bu alanda kurumumuzda verilen eğitimlerdir şeklinde cevap vermemiz mümkündür. Eğer ki kurumumuzdan işaret diline dair bir eğitim alırsanız derslerin bitiminde bu alanda oldukça büyük bir ilerleme kaydedip temel iletişim kuracak seviyeye gelebilirsiniz.

Eğitime Katılım
90%
Memnuniyet
95%

 İşaret Dili Ne İşe Yarar?

   Kamuda birçok kurumda İşaret Dili Tercümanı ihtiyacı yaşanmakta ve birçok kamu kurumunda bu ihtiyaç karşılayamamaktadır. Eğitim sonunda bunu toplumsal farkındalıktan daha ileriye taşıyıp bir meslek haline getirebilirsiniz.

Amacımız sizlerin bu 120 saatlik eğitimde işaret dilinin temel hatlarını öğrenmeniz ve işaret dili konusunda uzmanlaşmak istiyorsanız bu eğitim sizin ilk adımınız olacaktır.

 

İşaret Dili Nasıl Uygulanır?

   Ülkemizde 3 milyona yakın işitme engelli vatandaş bulunmaktadır ve ülkemizde iletişim kurmakla alakalı çok problem yaşamaktadır. İşitme engelli bireylerin hayatlarının kolaylaştırılması ve iletişim engellerinin ortadan kalkması amacı ile hazırladığımız eğitim programıyla, birçok işitme engelli bireyin sosyal, kültürel, eğitim, sağlık vb. gibi birçok alanda iletişim engellerini ortadan kaldıracaksınız ve toplumda farkındalığı olan farklı olan bir birey olacaksınız. Hangi iş grubu ve alanında çalışmış ya da çalışıyor olursanız olun, sizi farklı kılacak bir eğitim programı olan Türk İşaret Dili, istihdam noktasındaki geniş yelpazesi ile de etkili bir programdır.

İşaret Dili Temel Eğitimi Sertifikasını Nerelerde Kullanabilirim?

   İşaret dili öğrenmek ilk etapta pek çok öğrencimizi korkutmaktadır. Ancak İşaret Dili Temel Eğitimi kursumuza katılım sağlandığında işin korkulacak boyutta olmadığı anlaşılmaktadır. Sertifika programımızın kursiyerlerimizi çok zorlamadan ancak gereken tüm bilgilendirmeleri de vermek üzerine programlanmıştır.

İşaret dili de aynı normal konuşulan dil gibi bölgelere göre bir takım farklılıklar içerebilmektedir. Verdiğimiz eğitimlerde ülkemizde en geçerli olan ve ulusal olarak kabul edilen sisteme göre yol alınmaktadır. Bu sayede eğitim kurumumuzdan İşaret Dili Temel Eğitimi sertifikası alan kursiyerlerimizin yeterliliklerini özel sektörde ya da kamu dairelerinde kanıtlamaları mümkün olmaktadır. Sadece engelli bireylerle iletişim kurabilmek için programımıza katılan öğrencilerimiz de bulunmaktadır.

İşaret Dili Temel Seviye Eğitimini Neden Time Akademi’den Almalıyım?

     Eğitimimiz 120 saat sürecektir. Eğitim sonucunda sınavdan başarılı olan kişilere, Uluslararası Akreditasyona sahip EDUCERT onaylı sertifika verilecektir.

     Eğitim kurumumuzda verilen İşaret Dili online eğitim, kursiyerlerimizin karşılıklı konuşma yapacak seviyede işaret dili öğrenmelerini ve koçluğa başlayabilmelerini garantilemektedir. Profesyonel eğitimcilerimiz tarafından verilen derslerin sonunda, kursiyerlerimiz birer Temel Seviye İşaret Dili sertifikası kazanmaktadır. Bu sayede sertifikaları ile yollarına devam eden kursiyerlerimizi başarılı bir kariyer beklemektedir.

 • Kimler İşaret Dili Temel Seviye Eğitimini Alabilir?

 • -İşaret Diline meraklı olan ve öğrenmek isteyen herkes katılabilir.

 • 1-İşaret Dili ve Çevre
 • 2-Okul ve Eğitim İşaretleri
 • 3-Gıda ve Giyim İşaretleri
 • 4-TİD Dilbilgisi Kavramları
 • 5-Duygular ve Eşyalar
 • 6-Zaman ve Zaman Dilimleri
 • 7-Trafik ve Canlılar
 • 8-Meslekler
 • 9-Spor ve Coğrafi Terimler
 • 10-Karşılıklı Konuşma

Semih Güneş
İşaret Dili Tercümanı ve Eğitmeni

Türk İşaret Dili Tercümanı ve Eğitmeni olan Semih Güneş Ankara doğumludur. Annesi ve babası işitme engelli olan Semih Güneş, ailesinden ilk olarak Türkçe Dili yerine Türk İşaret Dili’ni öğrenmiştir. Ergenlik dönemi ve 20’li yaşlarına kadar birçok işitme engelli bireyin tercümanlık hizmetlerin sürdürmüştür.

Daha sonra birçok STK ve kuruluşlarda tercümanlık hizmetlerini devam ettirmiş, bir yandan da eğitimcilik hayatına 2010 yılından beri devam etmektedir. 2007 yılında Türkiye’de ilk kez düzenlenen TİDBO sınavını başarıyla geçerek aktif olarak tercümanlık yapmaya başlamıştır. Daha sonra kendisini denemek için tekrardan 2013 yılında TİDBO sınavına giren Semih GÜNEŞ, sınavı Türkiye 3.sü olarak tamamlamıştır.

World Deaf Federation Türkiye (2015), Word Defa Athletic (2007) gibi uluslararası organizasyonlarda görev almıştır.

Türk İşaret Dili’nin yaygınlaşması adına birçok çalışma yapmış, Türkiye’de ilk olan Türk İşaret Dili Festivali 1(2015),Türk Dünyası İşaret Dili Festivali 2 (2016) gibi organizasyonlarda Organizasyon Baş Sorumluluğu görevini üstlenmiştir.

Türk İşaret Dili Eğitimlerine gönül vermiş ve bu konuda birçok sosyal sorumluluk projelerinde yer almıştır.

Başvuru Formu

Hemen Başvurmak için Formu Doldurunuz.