fbpx

Oyun terapisi nedir?

03.12.2020

Çocuklar düşünce ve hislerini biz yetişkinler gibi ifade etmekte zorlanmaktadırlar. Çoğu zaman duygu ve düşüncelerinin farında bile olmayabilirler. Anlamlandırmak konusunda zorlanabilirler.

Yetişkinler için konuşma neyse çocuklar içinde oyun aynı anlamı taşımaktadır. Oyun çocuklar için kendilerini ifade etme ve anlatma biçimidir. Oyun; ilişkileri keşfetme, kendini anlatma, yaşantılarını aktarma yeridir.

Oyuncaklar çocukların kelimeleri oyunun kendisi ise anlatmak istediğidir.  Çocuklar oyun sayesinde kendileri için daha az risk oluşturabilecek ortamlarda öğrenme imkanı yakalarlar.

Oyun terapisi; Çocuklarda görülmekte olan ruhsal sorunların ve problemlerin, davranış sorunlarının alanında uzman kişiler tarafından oyun ve çeşitli oyuncaklar ile tedavi edilerek iyileştirilmesidir.

Oyun terapisinde çocuklar içsel dünyaları ile yaşadıkları sorunları dışarı göstererek çocuğun kendisini etkilemekte olan durumların farkına varılmasını sağlamaktadır.

Oyun terapisi; çocuk ile terapist arasında kurulan çocuğun kendi iç dünyasını keşfettiği bir ilişki sürecidir. Bu süreçte terapist çocuğun iç dünyasını anlamlandırabilmektedir.

Terapist; çocuğun büyümesi ve kendi sürecini tamamlamasına yardımcı olması gerekmektedir. Oyun terapisi tekniği ile bu süreç çocuğa yansıtılmaktadır. Bu duygu ve düşüncelerin farkında olması sağlanmalıdır.

Oyun terapisinin yapılmakta olduğu ortam içinde güven oluşturabilmek adına tutarlı olmak, gerekli durumlarda sınır koymak ve seçenek sunmak gerekebilmektedir.

Sınırlar ve seçenekler sayesinde öz farkındalık ve benlik gelişecek oyun terapisinin çocuk üzerinde ki yarattığı önemli bir kazanımdır.


Oyun terapisine ne zaman başvurulmaktadır?


2-12 yaş aralığında ki çocuklara uygulanabilen bir terapi şeklidir. Çocuklarda görülen; depresyon, anne baba ölümü, boşanma, takıntı, kaygı bozukluğu, istismar, taciz, alt ıslatma, kaka kaçırma,

kardeş kıskançlı, duygusal problemler, uyum sorunları, sosyal beceri sorunları, yeme bozukluğu, özgüven sorunları, sosyal beceri sorunları, kronik hastalıklara sahip olan çocukların uyum

sorunları yaşamasında oyun terapisinin iyileştirici ve etkili sonuçları yapılan araştırmalarca kanıtlanmıştır.


Oyun terapisi günlük oyundan farklı mıdır?


Oyunun ortaya çıkışı insanlığın başlangıcından, oyunun terapi olarak kullanılması ise 1900’lü yıllardan itibaren kullanılmaktadır.

Çocuklar için otomatik bir eylem olan oyun dış etkilere bağlı olmadan gönüllülük esasına dayanmakta olan bir eylemdir. Oyun terapisi, oyun terapisi odası ve terapiye uygun oyuncaklar ile sağlanmaktadır.

Çocukların oyunu her zaman aynıdır. Oyun terapisi sırasında gerçekleşen oyunlar uzmanlarca anlamlandırılmaktadır. Oyun sırasında çocuğun hazırlamış olduğu senaryolar terapist tarafından anlaşılmaktadır.

Oyun terapisti, Çocukların günlük oynadıkları oyunlar, oyun terapisinde oynanmakta olan oyunlar işlevsel olarak aynı gibi görünse bile içerikleri farklılık göstermektedir.

Bu nedenle oyun terapisi günlük olarak çocuğun oynamış olduğu oyunlardan farklıdır.


Oyun terapisinde farklı yaklaşımlar var mı?


Şimdiye kadar çok çeşitli kullanılmış olan oyun terapisi yaklaşımı bulunmaktadır. Oyun terapisi yönlendirilmiş ve yönlendirilmemiş olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Yönlendirilmiş oyun terapisi; çocuğu yönlendirerek oyun oynaması sağlanmaktadır.

Yönlendirilmemiş oyun terapisi; oyun tamamen çocuğun kontrolüne bırakılmaktadır.

Terapist çocuğu olduğu gibi kabul etmektedir. Çocuğa herhangi bir değiştirme ya da kontrol etmek gibi bir çabaya girmemektedir. Çocuğun davranışlarının keşfetme arzusunun tamamlanmasına yönelik bir adım olduğu esasına dayanmaktadır.


Neden oyun terapisi?


Yetişkinler psikoterapi sırasında duygu ve düşüncelerini ifade edebiliyorlarsa, çocuklar da duygu ve düşüncelerini oyunlar aracılığıyla ifade etmektedirler.

Oyunlar çocukların çeşitli duyguları deneyimlemelerini sağlamaktadır. Bu süreçte terapist çocukların iç dünyasını yaşantı ve duygularını anlamaktadır.

-Özellikle küçük çocuklarda gelişimsel nedenlerden dolayı kelime dağarcığı yeterli değildir.

-Doğaları nedeniyle çocuklar oldukça hareketlidir. Ortalama 45 dakika süren seanslarda çocukların hareketsiz kalmaları pek olası değildir. Oyun terapisi ile yaklaşım çocuklar açısından hareket özgürlüklerini kısıtlamamaktadır.

Sonuç olarak; çocuklar için son derece etkili ve gelişimsel açıdan çok daha faydalı olan oyun terapisiyle çocukların dilinden anlamak mümkündür. Time Akademi olarak sizler için özel olarak hazırladığımız oyun terapisi setiyle sizde oyun terapisti olabilirsiniz. Bizimle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz. Tıklayınız.

Whatsapp