fbpx

Doğum Koçu Nedir

21.12.2020

Doğum koçu nedir?

Doğum koçu sorusunun en eski yanıtı antik yunan zamanına dayanmaktadır. “doula” kelimesi aslında “hizmet eden kadın” anlamına gelmektedir.

Doğum koçu; henüz hamile olan anne adayının hamileliğini güzel geçirmesini sağlayarak başından itibaren bebekle olan etkileşimini sağlıklı kurmasını, hamilelikte yaşadıklarını doğru algılamasını sağlamaktadır.

Doğum öncesinde, doğum sırasında ve sonrasında anne adayına destek olarak bu eşsiz deneyimi anne adayının en sağlıklı şekilde yaşamasını sağlamaktadır.

Doğum koçu kesinlikle ebe ya da doktor değildir. Doğum koçu bebeği dışarı çıkarmak dışında anne olmanın her şeyi olduğunu söylemek mümkündür.

İlgi, şefkat ev sevgi;

Eskiden doğum annenin sıcak yatağında, geleneksel ritüeller eşliğinde gerçekleşmekteyken günümüzde hastane ve çeşitli cerrahi ortamlarda soğuk odalarda gerçekleşmektedir.

Çeşitli operasyonlara girmekte olan doktor, ebe ve hemşireler her anne adayı ile duygusal bir ilgi gösterememektedir. İstemeseler bile anne ve bebek sağlığı ile ilgilenmektedirler.

Bu durum anne adayının doğum sırasında duygusal olarak yalnız hissetmesini sağlamaktadır. Anne adayı beklemiş olduğu psikolojik desteği görememektedir.

Doğum koçu bu anne adayının bu duygusal yalnızlığını gidermektedir. Anneye ihtiyacı olan sevgi, ilgi ve şefkati göstermektedir. Rahat pozisyonda durmasını hatta saçını okşamasına varana kadar bütün ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Stres ve korku azaltmaya yönelik çeşitli nefes egzersizleri uygulayarak annenin bebeğini rahatlıkla emzirmesine yardımcı olmaktadır.

Doğum koçunun sahip olması gereken özellikler nelerdir?

Doğum koçunun sahip olması gereken bazı özellikler vardır. Öncelikle anne adayına ve bebeğe destek olmaya istekli olmak, dinleme becerisi yüksek, empati yeteneği kuvvetli, sorun çözmede ve çözüm üretme konusunda becerikli kişiler doğum koçu olabilmektedir.

Doğum koçu eğitimine kimler katılabilmektedir?

Doğum koçluğuna ilgi duymakta olan bu alan içinde çalışmak isteyen sağlık çalışanları ve kişisel gelişim, koçluk alanı ile ilgili kişiler doğum koçu eğitimine katılabilmektedir. Doğum koçu eğitimine katılacak kişiler, doğum koçluğu ile ilgili gerekli bilgi ve donanımı kazanarak doğum koçu olarak sektör içinde çalışabilmektedirler.

Doğum koçu neler yapmaktadır?

Anneyi fiziksel ve ruhsal olarak doğum sürecine çok daha güçlü şekilde hazırlamaktadır. Araştırma sonuçlarına göre, doğum koçuyla ilerleyen gebelik ve ebeveyn davranışları farklılık göstermektedir.

Kendilerini daha güvende hissetmektedirler. Değişmekte olan aile dinamiklerine daha başarılı şekilde adapte olarak sezaryeni bile hayat kurtarıcı iyi bir yöntem olarak görmektedirler.

Araştırma sonuçlar gösteriyor ki; Doğru nefes, doğru ıkınma, diyafram kullanımı, doğru pozisyonlar ve daha az komplikasyon ile doğum gerçekleşmektedir.

Annenin doğum ile ilişkili olan negatif düşünceleri azalarak kendine, bedenine ve bebeğine güvenmeyi öğrenmektedir. Öğrenmiş olduğu nefes çalışmaları ile yoga benzeri bedensel çalışmalarını sağlıklı yaşamak için hayatın her alanında kullanmaktadırlar.

Babalar doğuma dahil edilerek anne baba ve bebek üçlüsünün en temel psikolojik altyapısı oluşmaktadır. Kurumsal açıdan gereksiz hastane başvuruları önlenmektedir.

Eğitim almış gebelerin doğum sürecinde çalışanlara yansımakta olan farkındalıkları göze çarpmaktadır.

Korku, bağırma, gereksiz yorulma yerine nefes egzersizleri ile gevşeme yöntemleri eşliğinde bebeklerine oksijen gönderimi yanı sıra sakin kalarak rahim ağzının açılmasına doğumun doğal olarak gerçekleşmesine yardımcı olmaktadırlar.

Var olan süreç içinde ters durumlar içinde bulunduklarını hissettiklerinde sakin kalmayı sürdürerek korkmamayı yapılacak olan her müdahalenin kendisine ve bebeğinin lehine olduğunun bilincinde olarak bebeklerini karşılamaya hazırlanmaktadırlar.

Sonuç olarak; doğum doğal ve mucizevi bir olaydır. Bunun bilincinde olarak anne adaylarına ruhsal ve fiziksel destek olmak isteyen herkes doğum koçu olabilmektedirler. Time Akademi olarak sizlere hazırladığımız eğitimlerden faydalanarak sizde doğum koçu olabilmektesiniz. Bizimle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Whatsapp